Jakie buty trekkingowe kupić i jak o nie dbać?

Dobrze dopasowane i wygodne buty trekkingowe to ważna sprawa w górach. Warto wiedzieć jak takie buty dobrze wybrać, by potem nie mieć z nimi problemów.

Miara butów trekkingowych

Kupowanie takich butów bez ich przymierzania właściwie nie ma większego sensu. Rozmiarówki firm nie pokrywają się miedzy sobą, a poszczególne modele mogą mieć różne formy podbicia, szerokość czy układ szwów. But górski musi być większy niż normalny, ponieważ nosimy w nich grubą skarpetę, a do tego również nogi będą puchły w trakcie takiej wyprawy. Przyjmuje się że do 8 mm dodajmy do naszego tradycyjnego rozmiaru. Co ciekawe, jak ktoś wybiera się na ośmiotysięczniki dodaje aż dwa numery. Najczęściej wybór polega na tym, że dosuwa się stopę do końca buta i musi być tak, że będzie luz przy pięcie. Oczywiście buty trekkingowe zawsze mierzymy dokładnie w takich skarpetach, w jakich chcemy wędrować. Najlepiej mierzyć je późnym popołudniem w momencie, gdy stopy są już lekko zmęczone i w związku z tym także nabrzmiałe. Warto także kawałek się w nich przejść, można również zabrać ze sobą ciężki plecak.

Sklepy z butami trekkingowymi

Zakup dokonać najlepiej w sklepach, które specjalizują się w turystyce górskiej. Sprzedawcy często znają opinie innych użytkowników, mogą podpowiedzieć na co się zdecydować. W marketach i ogólnych sklepach obuwniczych dobrych butów sportowych i trekkingowych możemy nie znaleźć. Może będą one wyglądać jak te najlepsze markowe propozycje, ale jakość będzie już na zdecydowanie niższym poziomie i w górach już takie buty się nie sprawdzą.

Oprócz zakupu bardzo ważna będzie również pielęgnacja. Nawet najlepsze buty trekkingowe nie będą nam służyć, jeśli nie będziemy ich dobrze przechowywać czy konserwować. Jeśli po powrocie rzucimy zabłocone buty w kąt, do tego w plastikowej torbie to szybko się okaże, że nasze buty wyciągniemy po prostu zapleśniałe. To że na metce napisano, że buty są wodoodporne nie znaczy, że zawsze takimi właśnie będą. Wszelkie pojawiające się impregnaty na pewno warto wykorzystać, ale nie ma co wierzyć, że będzie to ochrona już na stałe. Po tym jak wyglądają miejsca zagięć w takich butach dość szybko będzie można ocenić, czy ktoś o swoje obuwie należycie dba czy raczej pomija tę kwestię i unika tej dbałości, która w praktyce jest jednak bardzo ważna. W przypadku dobrych marek można liczyć na to, że wszelkie niedoskonałości będą usuwane przez firmę, jeśli nie będą wynikały z naszego braku dbałości o but. Dobry but od sprawdzonej marki to gwarancja, że produkt będzie nam służył przez lata, jeśli tylko będziemy go pielęgnować.

Krystyna Wenge

Z wykształcenia technik obuwnik. Współtwórczyni najnowszej kolekcji butów znanej, włoskiej marki obuwniczej. Przyznaje, że jej ulubioną parą butów noszone już 9-ty sezon są stworzone własnoręcznie mokasyny na grubej podeszwie, inspirowane modą lat 60-tych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszym portalu znajdziesz przegląd najmodniejszych propozycji butów na nadchodzące sezony. Dowiedz się jakich butów potrzebujesz oraz jak zestawiać je z ubraniami, aby wyglądać i czuć się rewelacyjnie.