
Wady wzroku – czy ciebie też dotyczą?
Oko miarowe, czyli pozbawione wad, trafia się coraz rzadziej. Specjaliści szacują, że większość naszego społeczeństwa jest dotknięta jakimiś wadami wzroku. Niestety, te wartości się zwiększają. Winę na to można składać jednak nie tylko na genetykę czy naturalne starzenie się układu wzroku, ale też na tryb życia. Żyjemy w dobie cyfryzacji i wszechobecnych ekranów, z których korzystamy w nadmiarze, co ma negatywny wpływ na oczy – i nie tylko zresztą na nie. Będąca wynikiem tego dalekowzroczność to oczywiście niejedyna wada wzroku. Do najpowszechniejszych zaliczają się jeszcze trzy i o wszystkich teraz postaramy się trochę opowiedzieć.
Dalekowzroczność
To jedna z dwóch najpopularniejszych wad wzroku. Przyczyny dalekowzroczności zwykle są genetyczne, a objawia się ona tym, że mamy problem z widzeniem na nieduże odległości. Bardzo często jest stwierdzana już u małych dzieci, ale, co ciekawe, akurat w ich przypadku może się cofnąć i zaniknąć. Jednakże dalekowzroczność może się także rozwijać i pogłębiać, jeśli nie dbamy o właściwą higienę wzroku. Zaliczyć możemy do tego typowe w dzisiejszych czasach przesiadywanie przed ekranami komputerów (w pracy i w domu), a także zbyt długie i częste korzystanie ze smartfonów. Zwłaszcza w przypadku niekorzystnego oświetlenia oczy męczą się, mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka zaczynają pracować w sposób nieprawidłowy. Bywa też, że oprócz problemów z widzeniem pojawiają się np. bóle głowy czy łzawienie oczu. Oczywiście ciężko zupełnie zrezygnować z ekranów, jednak robienie sobie od nich przerw jest mocno wskazane. Osoby z dalekowzrocznością nie mają natomiast problemów z widzeniem w dali. To przypadłość charakterystyczna dla innej wady wzroku, którą jest:
Krótkowzroczność
Tu sytuacja jest odwrotna. Przedmioty znajdujące się daleko są rozmazane, częściowo niewidoczne, natomiast te blisko – wyraźne i klarowne. Krótkowzroczność, inaczej miopia, najczęściej korygowana jest szkłami okularowymi, chociaż soczewki kontaktowe też są coraz częstszym wyborem. Nieduże natężenie wady może nie być uciążliwe, jednak jeśli pogłębia się ona, to może powodować nie tylko dyskomfort dla danej osoby, ale też otoczenia. Na przykład u kierowców, którzy nie widzą dobrze sytuacji na drodze, co może skutkować kolizją czy wypadkiem.
Astygmatyzm
Ta wada wzroku jest o tyle ciekawa, że wg specjalistów może nią być dotkniętych większość Polaków. Jednakże w stopniu praktycznie niezauważalnym i nieprzekładającym się na komfort codziennego widzenia. Oczywiście nie zawsze tak jest – mocniej rozwinięty astygmatyzm jest bardzo uciążliwy. Jak się objawia? Na przykład tym, że linie pionu czy poziomu wydają się rozmazane, zlane, wypaczone. Może występować także problem z orientacją przestrzenną, poczuciem głębi, zawroty głowy. Bardzo często astygmatyzm występuje w połączeniu z którąś z wcześniej wymienionych wad wzroku.
Prezbiopia
Ta wada wzroku również jest nietypowa, bo praktycznie nieodwołalna. Zwana także starczowzrocznością, ponieważ pojawia się wraz z upływem wieku. Pierwsze objawy prezbiopii dostrzegalne są zwykle około 40 roku życia. Nie można się przed nimi ustrzec, ponieważ związane są z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Idzie za nim utrata elastyczności mięśni układu wzrokowego, które odpowiadają za akomodację oka, czyli zdolność do „złapania” przez nie ostrości. Pierwszymi objawami jest konieczność odsuwania od siebie przedmiotów znajdujących się blisko, by móc widzieć je wyraźnie. Na przykład gazety, książki, telefonu. Po odsunięciu przedmioty znowu stają się wyraźne, aczkolwiek jest to doraźne rozwiązanie i nie zastąpi korekcji wzroku przed odpowiednie pomoce optyczne – okulary progresywne lub takież soczewki kontaktowe.
Artykuł partnera
Zobacz również
-
14 lipca 2022
Rossmann - Gazetka promocyjna z najnowszymi ofertami...
14 lipca 2022Jak wybrać odpowiednie nożyczki fryzjerskie?
14 lipca 2022Zawód fryzjera i wizażysty - co warto wiedzieć?
14 lipca 2022Kiedy używać mgiełki do włosów?
Komentarze (0)