Jak wybierać okulary, by pasowały do twarzy i włosów?

Wybór nowych okularów korekcyjnych to zazwyczaj spore wyzwanie – zwłaszcza dla osób, które noszą je na co dzień i używają głównie jednej pary. Idealne okulary korekcyjne powinny pasować na wiele różnych okazji: do pracy, na spacery, na aktywności sportowe czy specjalne wydarzenia. Istnieje kilka teorii dobierania okularów, jednak w tym całym szaleństwie trzeba pamiętać o tym, by nowa para najbardziej podobała się jej użytkownikowi.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów?

Najpopularniejszą metodą dobierania okularów korekcyjnych jest ta, która opiera się o kontrast do kształtu twarzy. Według niej, dzięki noszeniu oprawek kontrastujących do twarzy, podkreśla się swoje atuty i odwraca uwagę od mniej lubianych części ciała. To bardzo prosta i pomocna metoda, zwłaszcza dla tych, którzy są w stanie wyraźnie określić kształt twarzy. Jeśli macie z tym problem, najłatwiej jest stanąć przez lustrem i obrysować kredką do ust kontur, a następnie zapytać kogoś bliskiego o ocenę tego kształtu lub spróbować zrobić to samodzielnie. Zasada przeciwstawności mówi o tym, że do twarzy kwadratowych pasują oprawki okrągłe, do okrągłych prostokątne, a do trójkątnych – kocie. Najbardziej uniwersalnym kształtem twarzy jest owalny, do którego pasuje zdecydowana większość modeli oprawek. Warto jednak pamiętać, że sam kształt oprawek to nie wszystko, ponieważ liczy się także ich grubość, materiał, kolor, a nawet odległość pomiędzy szkłami! Także dobieranie okularów na podstawie kształtu twarzy to raczej wskazówka do tego, spośród których modeli warto poszukać głębiej. Istnieją też takie modele oprawek, które uchodzą za uniwersalne, takie jak np. kocie oprawki lub tzw. pilotki.

Inna zasada mówi o dopasowywaniu oprawek okularowych zgodnie z linią brwi. Według niej, okulary nie powinny ich zakrywać, a układać się idealnie pod nimi, najlepiej – zgodnie z ich łukiem. Daje to elegancki efekt, a na dodatek jest bardzo komfortowe. Ale nie wszyscy muszą się do tego stosować. Hitem ostatnich sezonów są oprawki oversize, które łamią większość popularnych zasad doboru okularów.  Jeśli chcecie poczytać o aktualnych trendach lub dowiedzieć się więcej o rodzajach oprawek i nie tylko, warto śledzić blog o okularach lub ulubione kanały w mediach społecznościowych.

Jak dobierać okulary do koloru włosów i oczu?

Jak wspomnieliśmy powyżej, sam kształt oprawek to nie wszystko. Oprócz tego liczy się m.in. ich kolor! Ogólne trendy, które utrzymują się od kilku ostatnich sezonów, wskazują, że wciąż dużą popularnością cieszą się cienkie, okrągłe okulary żyłkowe (np. złote lub srebrne), podobnie jak okulary transparentne. Przezroczyste oprawki w rzeczywistości mogą mieć delikatny, pastelowy odcień, np. w tonacji beżu, różu czy mięty. Pasują one do wszystkich typów cery i kolorów włosów, bo wyróżniają się i na osobie z bardzo ciemnymi włosami i oczami, i tej o niezwykle jasnych oczach i blond włosach. Z delikatnym, niemal niewidocznym makijażem dają pożądany ostatnio efekt tzw. „clean girl”.

Jeśli jednak nie zależy Wam na podążaniu za aktualnymi trendami i tendencjami w modzie i chcecie postawić na coś ponadczasowego i eleganckiego, warto postawić na pewniki. Jakie okulary wybrać do rudych włosów? Rudowłose osoby mogą poszaleć – do ich typu urody pasują wszelkie odcienie szarości, ciemne zielenie i ciemne czerwienie i bordowy. Oprawki mogą być także czarne, w zimnych lub ciepłych odcieniach brązu, a także złote lub miedziane. Brązy, czerń, bordowy, granatowy i butelkowo-zielony pasują do osób z brązowymi i czarnymi włosami, zwłaszcza jeśli ktoś ma ciemne lub piwny kolor oczu. Osoby zielonookie lub niebieskookie z brązowymi lub czarnymi włosami pięknie wyglądają w oprawkach złotych lub czarnych (które dodają spojrzeniu głębi). Natomiast blondynom i osobom o jasnych włosach pasują delikatniejsze oprawki – np. pastelowe, szare, srebrne. Niektórzy lubią też różnego rodzaju wzory – np. oprawki w panterkę czy kropki. Pamiętajcie, że okulary mają podobać się właśnie Wam! Gdzie znaleźć swoje wymarzone oprawki? W specjalistycznych sklepach internetowych, które mają szeroką ofertę okularów od licznych projektantów i nie tylko. Zdecydowanie warto je przejrzeć – niektóre sklepy optyczne mają tzw. wirtualne przymierzalnie, dzięki którym za pomocą kamerki można ocenić, jak wygląda się w danej parze okularów.

Artykuł partnera

Maria Kaczmarczyk

Dziennikarka, stylistka, projektantka printów. Współpracowała z największymi domami mody takimi jak Hermes czy Louis Vuitton. Pasjonatka mody wyrazistej i kontrowersyjnej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszym portalu znajdziesz przegląd najmodniejszych propozycji butów na nadchodzące sezony. Dowiedz się jakich butów potrzebujesz oraz jak zestawiać je z ubraniami, aby wyglądać i czuć się rewelacyjnie.